قیمت دلار در بازار آزاد روز گذشته ۲۱ اسفند تا ساعت ۱۹، به رقم ۲۶ هزار و ۱۸ تومان‌ رسید. همچنین، بانک مرکزی قیمت دلار رسمی را کماکان ۴،۲۰۰ تومان اعلام کرد. صرافی‌‌‌ها بانک‌ها امروز قیمت دلار را برای فروش ۲۴ هزار و ۵۹۴ تومان اعلام کردند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۲۴ هزار و ۳۵۰ تومان خریداری می‌کنند.

توقف رشد دلار در کانال ۲۶ هزار تومانی

پس از انتشار اخباری مبنی بر توقف مذاکرات هسته‌ای وین در روز جمعه ۲۰اسفند، بازار ارز دچار جو افزایشی نسبتا شدیدی شد. عده‌ای نیز در راستای کسب سود بیشتر با غنیمت شمردن فضای رسانه‌ها در روز جمعه قیمت معاملات فردایی خود در این روز را افزایش دادند.

این افزایش قیمت سبب خروج مجدد نرخ دلار از کانال ۲۵ هزار تومانی و ورود این ارز به کانال ۲۶ هزار تومانی شد. اما چندی بعد و پس از انتشار اخبار مثبت جدید که بر استراتژیک بودن توقف پیش‌رو دلالت داشت، هیاهوی معامله‌گران افزایشی آرام گرفت و ترمز دلار در کانال ۲۶ هزار تومانی گرفته شد.

برخی از تحلیلگران ارزی بازار تهران نیز با اشاره به عدم پیشروی روند افزایشی نرخ شاخص بازار ارز در روز گذشته از عدم کشش این ارز در سطوح قیمتی بالاتر و انتظارات مثبت جامعه نسبت به آینده بازار ارز سخن گفتند. قیمت سکه نیز به سطح قیمتی ۱۲ میلیون و ۴۱۰ هزار تومان رسید.

دیروز شنبه ۲۱ اسفند ماه بازار ارز تهران در پله‌های ابتدایی کانال ۲۶ هزار تومانی به کار خود پایان داد. پس از افزایش قیمت‌های مشاهده شده در نرخ معاملات فردایی دلار در روز جمعه، اسکناس آمریکایی بار دیگر و با شروع ساعات اولیه بازار روز شنبه به کانال ۲۶ هزار تومانی وارد شد. در ابتدا نرخ این ارز با افزایشی ۲۰۰ تومانی نسبت به سطح قیمتی روز پنج‌شنبه ۱۹ اسفند و در حوالی رقم ۲۶ هزار تومان مطرح می‌شد. در ادامه روند افزایشی مذکور دلار به پله‌های دوم و سوم کانال ۲۶ هزار تومانی نیز رسید.

به صورتی که نرخ معاملات نقدی صبح روز شنبه به حوالی رقم ۲۶ هزار و ۳۰۰ تومان رسید. این روند افزایشی که در نتیجه مستقیم خبر توقف در مذاکرات هسته‌ای وین رخ داده بود پس از انتشار اخبار تکمیلی به بن‌بست رسید و نرخ هر برگ اسکناس آزاد دلار نتوانست از مرز ۲۶ هزار و ۳۵۰ تومان فرا‌تر رود.

در حوالی ظهر دیروز روند افزایشی مذکور که با شکست مواجه شده بود آرام آرام شکل عکس به خود گرفت و قیمت شاخص بازار ارز مجددا در سراشیبی کاهشی قرار گرفت. کاهش قیمت صورت گرفته در نرخ دلار در دو مرحله رخ داد. مرحله اول تا حوالی ساعت ۲ بعد‌از‌ظهر دیروز بود که دلار توانست به سطح قیمتی ۲۶ هزار و ۲۰۰ تومان برسد. مرحله دوم تا اواخر ساعات کاری روز گذشته رخ داد که در این مرحله اسکناس آمریکایی مجددا به مرز دو کانال ۲۵ و ۲۶ هزار تومانی رسید.

در نهایت قیمت دلار در پایان روز شنبه با ۲۰۰ تومان افزایش قیمت نسبت به نرخ روز پنج‌شنبه به سطح قیمتی ۲۶ هزار تومان رسید. اخبار تکمیلی اثر گذار بر جلوگیری از افزایش قیمت دلار در روز گذشته شامل سخنان مقامات اروپایی و ایرانی بود که در این سخنان اشاره شده است که توقف ایجاد شده در روند نشست‌های هسته‌ای وین استراتژیک بوده و در راستای حصول توافق صورت گرفته است. در نتیجه احتمالات ایجاد شده از عدم حصول توافق هسته‌ای جدید منتفی شده و هیاهوی معامله‌گران افزایشی بی‌نتیجه ماند. هر قطعه سکه امامی نیز در معاملات دیروز با ۱۶۵ هزار تومان افزایش قیمت نسبت به نرخ روز پنج‌شنبه به سطح قیمتی ۱۲ میلیون و ۴۱۰ هزار تومان رسید.